Přeskočit na hlavní obsah

Narozeninový dort

Minulý týden jsme oslavili UŽ druhé narozeniny mojí holčičky.
Dlouho se na oslavu těšila, všem vyprávěla jak má připravené balónky a bude mít jahůdkový dortík. Jahody miluje a tak jsem si představovala nějaký lehký cheesecake s jahodami, žádný dort s  hromadou těžkého másla nebo megasladkého marcipánu.  Kolem příprav jsem toho měla až  dost, tak jsem si říkala, že objednáním dortu si trochu ulehčím práci. Nicméně manžel mi dal brouka do hlavy, jestli přeci jen nechci něco zkusit sama. V televizi jsem zrovna jedním okem viděla přípravu netradičního dortu, nevěděla jsem jak to dopadne, ale nadšení v očích mojí holčičky nad přípravou dortu, mě nakopla do toho jít.  A výsledek? Mnoho zábavy při vaření a pečení, hrdost na to jak jsme to zvládly a nakonec jsme si všichni ještě báječně pochutnali. Do příštích narozenin vím, že určitě budeme péct zase a náležitě si to užijeme. Chcete si ho zkusit taky, není to nic těžkého!!!
Na korpusy = jednoduché linecké těsto
250 gramů hladké mouky
150 gramů másla nebo Hery
75 - 100 gramů cukru (dávám třtinový a radši míň)
1 vejce
1/2 sáčku prášku do pečiva
Krém
2 kusy mascarpone
1 kus smetany na šlehání
1 sáček ztužovače smetany
Oblíbené ovoce - banány, jahody, borůvky, hroznové víno, kiwi, maliny atd.

Všechny přísady  na těsto smícháme dohromady a pořádně rukama prohněteme - což děti baví úplně nejvíc. Ideálně aspoň na hodinu necháme odpočinout v lednici. Rozdělíme na tři díly, vyválíme (tloušťka jako na cukroví) a vykrojiíme jakýkoli tvar dortu - kolečka, srdíčka, čtverečky, prostě kreativitě se meze nekladou. Pečeme, v horkovzdušné troubě na 180 stupňů cca 9-13 minut podle velikosti a tloušťky těsta. Všechny 3 kusy necháme vystydnout, nejlépe dáme přes noc do lednice, aby lehce navlhly (když nestíháte, nevadí, ale dejte si záležet a udělejte si těsto opravdu slabé, aby navlhlo od krému a ovoce a nebylo pak křehké a drolivé).
Na nejspodnější díl poklademe nakrájené ovoce a zdobícím pytlíkem naneseme ušlehaný krém, který vznikl vyšleháním všech surovin. Toto opakujeme i na druhé patro a závěrečnou třetí nazdobíme dle libosti a k radosti oka a jazyka.
Komentáře

Oblíbené

Nastává doba housková

Nový pomocník do domácnosti od značky SENCOR
je prostě jedním slovem boží. Respektive díky němu, jsou připravované pokrmy boží! Domů nám přibyl malý strávník, u kterého jsem ráda, že vím, čím se cpe. A tak když se u nás zabydlel domácí robot od Sencor STM 6356 došlo krom přípravy těsta na chleba i na housky. Objevila jsem, vyzkoušela jsem, zamilovala jsem se a nyní se s Vámi podělím o skvělý recept na lahodné domácí housky.

400 g polohrubé mouky
250 ml vlažného mléka
1 střední (cca 100 g) vařená brambora
20 g droždí
35 g rozpuštěného sádla
2 kávové lžičky soli
1 kávová lžička cukru
vejce na potření
na posyp - kmín, mák, hrubozrnná sůl, lněné nebo sezamové semínko

Do zadělávací mísy od robota naliji na mouku s rozdrobeným droždím vlažné mléko, přidám nastrouhanou vařenou bramboru, sádlo, sůl, cukr a nechám robota hnětat. Samozřejmě by to šlo i ručně, ale výsledek s robotem je viditelný (minimálně Vás nebudou bolet ruce). Ve stejné míse nechám těsto v teple nakynout, vykynuté ho rozdělím na cca 10…

Národní Technické Muzeum

I v letošním roce Vás budu zásobit tipy na výlety.
Kde se v těchto chladných dnech procházet a kord, když máte děti? Ideálně někde, kde je teplo a zábava. Proto Vám v zimních a jarních měsících budu představovat různá místa, která stojí za to navštívit
První z nich je, hned srdcovka a jedno z největších muzeí - 
NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM v Praze. Nikdy mě nepřestane fascinovat kolik exponátů se do jedné budovy vejde, a co teprve po rekonstrukci, která skončila v roce 2013 a muzeum se rozrostlo do prostor, které mu patřily, ale nemohlo je využívat. V tuto chvíli je zde 14 stálých expozic, všechny ohromující, každá jiná. Nejúžasnější a pro mě dechberoucí je hlavní sál s dopravou. Pokaždé si zde vzpomenu na film Noc v muzeu a to, jestli exponáty v noci opravdu neožívají, protože zrovna tady by to bylo úžasné. 
Architektura, stavitelství a design, Astronomie, Fotografický ateliér, Hornictví, Hutnictví, Herna Merkur, Chemie kolem nás, Interkamera, Měření času, Tiskařství, Technika v domácnost…

Učící věž

Učící věž - kdo nemá dítě nejspíš nikdy neslyšel!
Jedná se o další vymoženost pro rodiče k usnadnění života s malým zvídavcem. I já se dostala do situace, kdy jsem zvažovala, zda něco takového nebudu potřebovat. Není to jen zbytečné vyhození peněz a další krám do bytu? Na různých internetových diskuzích jsem četla zkušenosti maminek, koukala jsem na prodejce a díky manželovi kutilovi, jsem jednu chvíli zvažovala vyrobit si vlastní. Haha nic se nekonalo a dítě mi víc a víc viselo na nohavicích, když jsem potřebovala pracovat u kuchyňské linky déle než dvě minuty, kdy dokázalo akceptovat, to že moje pozornost patří jídlu na plotně a né jemu.
Chvíli jsem zvládala nechávat dítě sedět v koutě na lince - její nadšení z toho jak mi vidí pod ruce, bylo nepopsatelné, takže věž potřebovat budeme!
A tak jsem narazila na firmuJustwood, která prodává úžasnou věž Leea.
Čím si mě tento výrobek hned omotal kolem prstu, je jeho variabilita - v "základním provedení" získáte krom učící věže i vyso…

Jak se z Vánoc nezbláznit část 1.

Teploty víc letní než zimní a přesto Vánoce 
se chtě nechtě blíží. Jistě jste si při nákupech v tričku s krátkým rukávem všimli v obchodech nabídek vánočních kolekcí, čokoládových adventních kalendářů a ozdob všeho druhu. V televizních pořadech začíná pomalá cílená masáž, toho bez čeho Vánoce nebudou Vánocemi - zvlášť reklamy na hračky jsou opravdu zákeřné. Od dnešních dní je nejlepší děti držet daleko od televize a všech možných letáků, které končí ve schránkách.
Určitě nechci nikoho stresovat natož Vánoci obtěžovat v tomto překrásném podzimu, každopádně neuměla jsem dárky kupovat včas a v klidu bez dítěte, takže letošní rok s dítětem navíc, bude ještě náročnější - ano měla jsem jí už minulý rok, ale to to byl  ten spací uzlíček, který v obchodě nerozhodoval, kam půjdeme a co budeme kupovat. A proto jsem si řekla: "Nenechám to na poslední chvíli!". Připravila jsem si tak plán jak se z příprav, nákupů, výzdoby a všeho toho kolem nezbláznit a nezanedbat dítě ani manžela . V násl…

Kdo vyhraje robot nebo těsto?

Advent začíná, letošní Vánoce tu budou, co nevidět.
A tak nastal čas na přípravu vánočního cukroví všeho druhu.  Jsem ten typ hospodyňky, která nedbá na kvantitu, ale na kvalitu (řečeno kulantně, nechci úplně naplno říct, že oproti jiným jsem úplný žabař). Jak se to pozná?
1) peču jen pár druhů cukroví (slovy pět)
2)  nepečené nedělám - i když letos muž rozhodl, že zkusíme raw cukroví do vánočních formiček na včelí úly
3) nezdobím - tedy perníčky ano, ale radši je budu vydávat za výtvor své geniální dcery, která v roce a půl zdobí jako desetiletá než já, která v 32 letech zdobí jako desetiletá
Nicméně i to málo, mě vždycky bavilo a dodávalo domovu tu správnou vánoční atmosféru, co na tom, že jsem v práci byla odnevidim donevidim, čas na cukroví se našel pozdě v noci nebo brzy nad ránem. Po narození dcery tomu nebylo jinak,letos však mi s ním poprvé pomáhala i ona a úžasný robot od SENCORU .
Že je Emilka šikulka a bude hned vědět, co a jak, to jsem věděla. Trochu víc, se přiznám, mě zajímalo…