Přeskočit na hlavní obsah

Národní Technické Muzeum

I v letošním roce Vás budu zásobit tipy na výlety.
Kde se v těchto chladných dnech procházet a kord, když máte děti? Ideálně někde, kde je teplo a zábava. Proto Vám v zimních a jarních měsících budu představovat různá místa, která stojí za to navštívit
První z nich je, hned srdcovka a jedno z největších muzeí - 
NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM v Praze. Nikdy mě nepřestane fascinovat kolik exponátů se do jedné budovy vejde, a co teprve po rekonstrukci, která skončila v roce 2013 a muzeum se rozrostlo do prostor, které mu patřily, ale nemohlo je využívat. V tuto chvíli je zde 14 stálých expozic, všechny ohromující, každá jiná. Nejúžasnější a pro mě dechberoucí je hlavní sál s dopravou. Pokaždé si zde vzpomenu na film Noc v muzeu a to, jestli exponáty v noci opravdu neožívají, protože zrovna tady by to bylo úžasné. 
Architektura, stavitelství a design, Astronomie, Fotografický ateliér, Hornictví, Hutnictví, Herna Merkur, Chemie kolem nás, Interkamera, Měření času, Tiskařství, Technika v domácnosti, Technika hrou a Televizní studio, každý zde najde minimálně jednu oblast, která ho bude zajímat, fascinovat a dozví se něco nového. Úžasným zážitkem je návštěva Rudného a Uhelného dolu, kterou jsme sice nenavštívili, úplně jsem se na to s malou necítila, ale z vyprávění a obrázků to musí být úžasná zkušenost.
Video z naší návštěvy jako lákadlo k Vaší návštěvě najdete níže.

Komentáře

Oblíbené

Zabavit a vzdělávat

První dny doma s novým členem rodiny...
Zažíváme nové situace a najednou je třeba čas, ruce a pozornost rozdělit mezi dvě holčičky. Něco baví Emilku dělat se mnou a pomáhat mi, někdy si chce hrát sama , ale u mě pod nohama a jindy prostě nemá náladu, a v tu chvíli se hodí osvědčené věcičky, které jí zabaví, a když jí k tomu ještě něco naučí, tak pak člověk zabije dvě mouchy jednou ranou.
Megaknihy.cz, knižní eshop, který má v nabídce tolik titulů, až přechází zrak a stejně tak velké množství slevových akcí a knih za neodolatelné ceny, nám poslal hned dvě úžasné knihy, za které moc děkujeme, protože to nejsou jen tak obyčejné knihy.
Obě vydalo nakladatelství Svojtka & Co.. Jsou krásně ilustrované, veselé a hravé, ale hlavně na každé straně s minimálně jedním odklápěcím okénkem, pod kterým se schovává něco zajímavého a pomáhá dětem rozvíjet jemnou motoriku. Vyřezávané otvory nenásilně propojují jednotlivé stránky a pomáhají dětem rozvíjet jejich představivost. 
Jak to žije na zahradě - …

Dekka byla, je a bude

Před měsícem vyšel jeden ze zatím posledních šátků od firmy Dekka a to překrásná Stella a co víc, konečně můžu říct - moje Stella.
Je tomu už hodně dlouho, co jsem zkoušela první Dekku, už tenkrát jsem o nich s velkým nadšením psala. Od té doby se toho hodně změnilo, stejně jako vyrostla moje holčička, rostla i Dekka. Z pár druhů a pár kusů šátků, zbylo stále pár kusů, ale těch druhů. Nové a nové úžasné šátky, které nedávaly nosícímu světu spát. Bylo to opravdové šílenství, srovnatelné s céčkama, Kelly Family a hokejovýma kartičkama. Lovení šátků z Frýdku Místku se stalo adrenalinovým sportem, bohužel i přes nápovědy, kdy bude prodej spuštěn, ne a ne nějaký ukořistit. Buď mi nápověda nedotekla nebo když už jsem měla šátek v košíku, někdo mi ho vyfoukl těsně před platbou. Dekka šátek se stal majetkem vyvolených a mě až deprimovalo, že snad pořád těch stejných. To bylo radosti když,to někdo dokázal a koupil si svou první Dekku. Nebo když měnil a měnil, kupoval šátky, které vůbec nechtěl, …

Porod

"A užij si to!" loučila se se mnou kamarádka,
když jsme se viděly naposledy před porodem. Říkala to bez jakékoli ironie, upřímně a já se smála. Haha spojení užít a porod, to fakt nejde dohromady.
I když od porodu s Emilkou jsem si toho víc načetla, zajímala se o možnosti, měla jsem už nějakou představu, jak to probíhá a co se asi bude dít, i když si řekněme upřímně, představy se od reality dost často mohou lišit.
Nicméně přemýšlet o tom, že bych si to užila?! Ale proč to tak je? Odpověď je jednoduchá a odráží celkový trend dnešní doby - frčí katastrofy, hororové scénáře a příběhy, u kterých se člověk často ptá a to jako vážně? Stačí se podívat na zprávy - vražda, krádež, nehoda, konec světa- pozitivní a veselou informaci nenajdete a stejně to je s hledáním pozitivních porodních příběhů. Kdo hledá, najde, ale spíš je porod pořád brán, jako to, co je potřeba přežít.
Přitom jeden z nejúžasnějších zázraků přírody - zrození nového tvorečka, lze prožít a vážně si ho užít.
Pro mě nejdůl…

Jak na imunitu

Musím zaklepat Emilka nebývá nemocná.
Každopádně tento způsob zimy, zdá se mi býti poněkud nešťastným. Střídání teplot mezi mínus třemi a plus skoro patnácti stupni, prostě normální není. Takže jak jinak dorazila i do našeho okolí chřipková lavina. Jak se jí bránit? 
Určitě hodně ovoce a zeleniny, ale přeci jen mám pocit, že je potřeba to ještě něčím podpořit, a jelikož se u nás doma velmi dobře daří úžasně rostlince jménem rýmovník, již několikátý rok z něj dělám sirup. Otrhám cca 15-20 listů, důkladně omyji a zaliji litrem horké vody. Dále přidám na kolečka nakrájený jeden pomeranč a jeden citron (oboje loupu, bohužel nevěřím, ani na bio citrusy bez chemikálií na slupce).
Po 24 hodinách přes plátýnko sliji a pořádně vyždímám, aby se co nejvíc šťávy dostalo do vzniklého výluhu, přidám 0,5 kg třtinového cukru a vařím dokud nevznikne sirupová konzistence. I když je to sirup, mám ho klasicky ve skleničkách od přesnídávek, dnem vzhůru ho nechávám vychladnout a užíváme preventivně právě v čas…

Velrybí pocit

Během těhotenství, dřív nebo později, ten pocit zažije každá žena.  Pocit ohromnosti, neohrabanosti, sebemenší pohyb je nadlidský úkol, který když zvládneme, srovnáváme ho s výstupem minimálně na Sněžku. Pocit alá VELRYBA. Musím se přiznat, že zatím jsem chodící reklama na šťastné období v životě ženy - těhotenství. I když je to pro některé kamarádky k vzteku, mají mě rádi, jen vzpomínají na své prozvracené, oteklé a jinak komplikované těhotenství. Takže zatím nejblíže k velrybímu pocitu jsem se dostala při kontaktu s úžasně krásným šátkem Vatanai TROMSØ. Zase je to jen 100% "obyčejná bavlna", i když česaná egyptská, ale ty barvy ?! To je to, co Vás na tomto šátku uchvátí nejvíc, najednou nevíte, nebo aspoň já jsem měla dilema, kterou stranu nechat víc vyniknout.  Šátek je úplně nový a bude chtít mazlit a zanášet, aby se z něj stal božan, ale dvanáct kilo na zádech zvládl hravě, krásně držel a o tom jak ještě líp vypadal, nemusím mluvit. Víc si ho, ale užila ta menší kilová hol…