Přeskočit na hlavní obsah

Co vše se skrývá za Daddy´s Food

O tom, že Davida k vaření přivedl apetit  a pochvala jeho dětí, 
si můžete přečíst na jeho webu. Co si na něm, ale nepřečtete, je jestli bude vařit pro děti i když už budou dospělé a co sám nejí? Protože jeho kuchyň už dávno známe, zajímalo mě, i to další okolo  Daddy´s Food.
Impulsem proč začít vařit byly děti, budete pro ně dál vařit i když už ty vaše odrostou?
Pevně věřím, že ano.
Zcela pragmaticky řečeno – jde o zcela normální a obyčejný podnikatelský projekt a jde o to, zda se mi podaří vzbudit dostatečný zájem.
Ale, po té nepragmatické, pocitové a citové stránce, jde o to přinést dětem kvalitní jídlo z opravdu kvalitních lokálních surovin a pro mě osobně o pocit dobře odvedené práce a v podstatě okamžitou vidinu výsledku své práce, což je prostě – pro mě, jako člověka, který dlouhá léta pracoval v korporátu (ano, opravdu nejsem žádný vyučený kuchař ) – pocit k nezaplacení. Zároveň, dovedete si představit ten pocit, když za Vámi přijde maminka (nebo i tatínek) a poděkuje a řekne, že to nečekala, že to bylo opravdu dobré. To jsou ty momenty, pro které má smysl tohle dělat.
Navíc mě to přivedlo k poznání nelehké práce mnohých našich farmářů a je spousta těch, kteří to dělají opravdu z čiré lásky, protože, jak jeden z nich říká: „tři auta, vilu v Praze, chalupu na Vysočině a letní byt v Řecku si za to rozhodně nepořídím“.
Je něco, co sám nejíte a přesto to dětem vaříte?
Skvělá otázka. Od malička se docela úspěšně vyhýbám rybám. Jednou za dva, tři roky zkusím, jestli se mi chutě nezměnily, protože to na tom talíři vypadá opravdu lákavě, ale ne, pořád mě to drží. Naše dcerka, ale ryby miluje. A to je moc dobře, děti by se měly už odmalička naučit jíst ryby, protože je to pro naše zdraví velmi důležité. Proto mám v rejstříku ryby jak pro maličké (může se podávat už od cca pátého měsíce) tak nyní nově i pro větší a určitě přemýšlím i o dalších chutích. Rád bych doplnil nějakou českou rybu, i když je tam většinou potíž s kostmi – zkouším, testuji, uvidíme.

Máte skvělé skleničky, ráda je doma používám na marmelády. Jak jste na ně přišel?
To je kapitola sama pro sebe. První skleničky, které jsem zcela zpočátku využíval, se ze dne na den „přestaly vyrábět“. Takže jsem horečně hledal na trhu jiné, podobné skleničky. A haleluja, našel jsem ještě o kousek lepší, než byly ty původní. A to mi tenkrát spadl velký kámen ze srdce.
Inu a jako člověk, který měl svoji zkušenost s příkrmy, jsem byl od absolutního prvopočátku uvažování o podnikání rozhodnut o tom, že moje skleničky prostě budou mít široké hrdlo. Protože „kterýho inženýra napadly tyhle hloupý skleničky s tak úzkým hrdlem“. 😃 Já samozřejmě dneska vím, že to dělají proto, aby se jim to lépe zavařovalo a mohli garantovat delší „životnost“. Ale to je přesně to, čemu se chci postavit a nabídnout jinou variantu. Momentálně vše, co během týdne uvařím, je také v tom samém týdnu prodáno, což prostě znamená, že děti dostanou (samozřejmě ne úplně, ale téměř) čerstvé jídlo. A hlavně to jídlo nemusí nikdo ze skleničky dolovat a krásně jej můžete vyškrábat do posledního sousta.
Máte velký výběr tradičních jídel, ale pak třeba exotiku jako Cottage Pie? Kam na to chodíte a co nového nás čeká ještě tento rok?
Cottage Pie – to byl opravdu nápad ze sprchy a je to jednoznačně jedna z nejúspěšnějších skleniček. Tradiční Cottage Pie doma děláváme a je velmi oblíbený, tak jsem si jen řekl, hele, zkusím to dát i do skleniček. Dá to samozřejmě poměrně víc práce – nacpat to takto nadvakrát do skleničky – ale výsledek zjevně stojí za to. Navíc musím udělat kaši „tak akorát“ hustou – nemůže být moc řídká (to by se pak smíchala s omáčkou), ale ani moc hustá (to bych ji pak do skleniček prostě nedostal). Proto se teď moje úvahy o budoucích novinkách ubírají tímhle „pracnějším směrem“. Příkladem je nedávná novinka Pošírovaný losos ve špenátu s bramborovo-mrkvovým pyré. Do konce roku určitě ještě minimálně jednu takovou věc vymyslím (nějaké nápady mám, ale musím ověřit, jestli to bude ve skleničkách fungovat). Já osobně jsem milovníkem řecké kuchyně – takže testuji do skleniček třeba i moussaku, možná se jí letos taky dočkáme 😉. Co můžu prozradit nyní – máme skvělé období fantastických surovin, takže určitě přijde něco se skvělým sladkým českým hráškem, možná spolu s mangoldem, a za pár týdnů už budou první cukety, takže dlouho poptávaná letní varianta oblíbené bramboračky (která mi přijde jako opravdu poctivé podzimní a zimní jídlo) ve stylu minestrone bude také v nabídce. Moje idea využívání toho, co zrovna dozrává, se setkává s velkým nadšením u maminek a tatínků. A i za to jsem opravdu rád, protože to ukazuje, že umíme trošku přemýšlet nad tím, co konzumujeme. Moji stálí zákazníci se mě často ptají i na sladké a ovocné přesnídávky a kašičky. Tady musím říct – zatím ne. Pokud vše půjde dobře, počítám s tím do budoucna, ale v tuhle chvíli na to prostě a jednoduše nemám kapacitu.

Tímto Davidovi moc děkuji a kdo skleničky od Daddy´s Food ještě neochutnal, třeba si právě teď našel důvod proč je vyzkoušet.

Komentáře

Oblíbené

Knírkatý měsíc

Knírkatý měsíc Pokud máte za poslední týden pocit, že se kolem Vás množí muži s knírky, věřte, že Vás zrak nešálí. Ano i sousedovi v obleku, který odchází do kanceláře vždy perfektně oholen, se pod nosem začíná cosi rýsovat, prodavačův nesmělý kníreček je nový stejně jako jejich akční leták, dokonce i policista v naší ulici, kontrolující zaparkované automobily, má novou ozdobu pod nosem. Ptáte se proč? Co všechny ty muže k takovému kroku vede? Proč to proboha neoholí, vždyť někteří vypadají jako puberťáci s jemnými vousky a čekáte, že promluví mutujícím hlasem. Listopad totiž patří MOVEMBERU . Cože, že jste  o ničem takovém neslyšeli? A ani tato informace Vám nepomohla vyjasnit, proč vidíte knírky i tam kde dřív nebyly. Zjednodušeně řečeno Movember je jako u nás Avon pochod proti rakovině prsu, jen trvá měsíc a místo růžových triček a balónků, je poznávacím znamením účasti této akce knírek. V zahraničí je tato charita velmi známá, její název vznikl složením slov moustache (kní

Botanicus Ostrá

Nemohu se dočkat, až se s Vámi podělím o tip na výlet tohoto  týdne,  navštívili jsme totiž jedno z nejkrásnějších míst za poslední dobu -  Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus. Pár kroky přes vstupní bránu se z 21. století vrátíte do malebné minulosti. V dáli je slyšet práce kováře s kovadlinou, ženy vyrábí kožené váčky, svíčky nebo zdobí perník, dráteník i košíkář ukazují svůj um. Vyrobit si papír, vyrazit minci nebo vyrýžovat zlato, to všechno a mnohem víc  si můžete vyzkoušet . Že já jsem dost často jako v Jiříkově vidění a nadšená ze všeho jako malá holka, s tím se celkem počítá, tentokráte jsem ale malou holku viděla vedle sebe a myslím tím svého manžela. Oči nám kmitaly po plánku, po okolí, nohy nevěděly kam se dřív vydat . Všechno si projít a nic nevynechat. Rychlá porada a honem do směnárny, v celém centru se totiž platí groši, prostě do minulosti se vším všudy.  Dopoledne utíkalo a přihlásil se dcerky spánek, schrupla si v překrásných, tichých a  rozlehlých

Učící věž

Učící věž - kdo nemá dítě nejspíš nikdy neslyšel! Jedná se o další vymoženost pro rodiče k usnadnění života s malým zvídavcem . I já se dostala do situace, kdy jsem zvažovala, zda něco takového nebudu potřebovat. Není to jen zbytečné vyhození peněz a další krám do bytu? Na různých internetových diskuzích jsem četla zkušenosti maminek, koukala jsem na prodejce a díky manželovi kutilovi, jsem jednu chvíli zvažovala vyrobit si vlastní. Haha nic se nekonalo a dítě mi víc a víc viselo na nohavicích , když jsem potřebovala pracovat u kuchyňské linky déle než dvě minuty, kdy dokázalo akceptovat, to že moje pozornost patří jídlu na plotně a né jemu. Chvíli jsem zvládala nechávat dítě sedět v koutě na lince - její nadšení z toho jak mi vidí pod ruce, bylo nepopsatelné, takže věž potřebovat budeme! A tak jsem narazila na firmu   Justwood ,  která prodává úžasnou věž Leea . Čím si mě tento výrobek hned omotal kolem prstu, je jeho variabilita - v "základním provedení" získáte kr

Vývar stále po ruce

Jak říká manželův tatínek: " Ta holka s jídlem mít problémy nebude!". Vždycky když to slyším si v hlavě zase říkám já:  "Hlavně to nezakřikni! ". Jojo zatím je moc pěkně žravá , nezáleží zda se jedná o snídani, oběd nebo lehkou svačinku, jídlo rychle mizí v žaludku malého strávníka. Poslední dobou jsme k jídlu přidaly ještě spousty pohybu a to nás obou. Hlad mé dítě udrží v jídelní stoličce v průměru prvních 10 soust. U svačiny je to skoro všechno, u obědu ani ne půlka. Poté začíná přemisťování dítěte z bodu A do bodu B , další sousta si vychutnává u maminky na klíně a další už ve stoje na zemi nejlépe s hračkami v ruce. Když se u plotny rozvášním a jídla je opravdu víc než dost, lezu po čtyřech za ní a dojídám ho já na kolenou mezi plyšákama a stavebnicí. Pevný řád, jíst u stolu jako člověk a svépomocí mojí princezně ještě chybí , ale to jsou cíle, které máme ještě před sebou a bude zábava je  spolu plnit. Její štěstí v očích, když otevírá pusu a přitom si mů

Nastává doba housková

Nový pomocník do domácnosti od značky SENCOR je prostě jedním slovem boží . Respektive díky němu, jsou připravované pokrmy boží! Domů nám přibyl malý strávník, u kterého jsem ráda, že vím, čím se cpe. A tak když se u nás zabydlel domácí robot od Sencor STM 6356 došlo krom přípravy těsta na chleba i na housky . Objevila jsem, vyzkoušela jsem, zamilovala jsem se a nyní se s Vámi podělím o skvělý recept na lahodné domácí housky . 400 g polohrubé mouky 250 ml vlažného mléka 1 střední (cca 100 g) vařená brambora 20 g droždí 35 g rozpuštěného sádla 2 kávové lžičky soli 1 kávová lžička cukru vejce na potření na posyp - kmín, mák, hrubozrnná sůl, lněné nebo sezamové semínko Do zadělávací mísy od robota naliji na mouku s rozdrobeným droždím vlažné mléko, přidám nastrouhanou vařenou bramboru, sádlo, sůl, cukr a nechám robota hnětat. Samozřejmě by to šlo i ručně, ale výsledek s robotem je viditelný (minimálně Vás nebudou bolet ruce). Ve stejné míse nechám těsto v teple nakynout, vyky